5 przydatnych funkcji aplikacji do planowania tras

Współczesne zdobycze technologiczne w dużym stopniu ułatwiają nam życie. Niektóre z nich pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków, inne w znaczący sposób zwiększają komfort pracy. Z części z nich możemy korzystać praktycznie w dowolnym momencie. Tak jest w przypadku aplikacji i programów przeznaczonych do planowania tras przejazdu. To szczególnie duża pomoc dla kurierów, dostawców, czy kierowców wykonujących swoje zadania w mieście. Ważne, aby aplikacja była intuicyjna, szybka i pewna w użytkowaniu. Podkreślamy, jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry system do planowania tras.



źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/nawigacja-samochód-jazdy-drogi-gps-1048294/

1. Pojazd pojazdowi nierówny, czyli jak nie wkopać się w problemy

Większość aplikacji na smartfony, przeznaczonych do nawigowania w terenie, nie uwzględnia jakim typem pojazdu użytkownik porusza się po trasie. W wyniku uogólnienia, system rozplanowuje drogę tak, jakby dotyczyło to tradycyjnego samochodu osobowego. Nie w każdym przypadku możliwe jest poinstruowanie aplikacji, iż poruszamy się większym typem samochodu, np. chłodnią, czy pojazdem dostawczym. W wyniku uproszczenia tras przejazdu, kierowca może natknąć się na przeszkody, które uniemożliwią mu dalszą podróż, bądź ją w dużym stopniu skomplikują. Przykład? Zbyt niski wiadukt, pod którym ciężko będzie manewrować, bądź nierówna droga polna, po której lepiej nie jechać masywniejszym pojazdem. Warto zatem, aby system do planowania tras uwzględniał tak ważną rzecz, jaką jest typ wykorzystywanego pojazdu. W przypadku dobrych systemów do wytaczania dróg przejazdu, można także określić dokładną wagę pojazdu, jego wymiary i typ - co znacznie ułatwia podróżowanie po miejskich lub podmiejskich drogach.

2. Optymalizacja dopasowana do potrzeb kierowcy i firmy

Kierowca nie ma decydującego wpływu na to, co zasugeruje mu zwykła nawigacja samochodowa. Trasa zwykle obejmuje najbardziej uczęszczane arterie, pomijając takie kwestie jak natężenie ruchu, czy aktualną sytuację pogodową. W wyniku tego nierzadko zdarza się, że kurier, czy dostawca, spędza lwią część pracy w korkach. Funkcjonalna aplikacja do określania trasy powinna posiadać możliwość wyznaczania alternatywnych dróg, zgodnie z potrzebami optymalizacyjnymi. Co to oznacza w praktyce? Jeśli firmie zależy na maksymalnym ograniczeniu czasu przejazdu, wówczas system wytacza najszybszą obecnie drogę. W przypadku chęci minimalizacji przejechanego dystansu, np. ze względu na chęć osiągnięcia jak najniższej liczby kilometrów, system optymalizuje się pod opcję "dystans".

3. Opracowanie najlepszych, firmowych rozwiązań transportowych

Trasy przejazdów pracowników firmy kurierskiej, czy obszar poruszania się dostawców lokali gastronomicznych, stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy dla przedsiębiorstwa. Uzyskanie wiedzy w zmaterializowanej formie to jedno, a co z praktycznym jej wykorzystaniem? Nowoczesne systemy do planowania tras pozwalają zoptymalizować zadania i przydzielić je do konkretnych pracowników, znajdujących się w określonych oddziałach. Aplikacja powinna posiadać możliwość automatycznego rozdzielania zadań dla właściwych oddziałów firmy. Decentralizacja planów tras pomaga w wyciągnięciu konkretnych wniosków i przyczynia się do większych oszczędności finansowych. Może się bowiem okazać, że zadania pracowników nie są optymalnie dopasowane do ich obszaru działania.

4. Analiza danych i raportów

Podobnie jest w przypadku możliwości importowania lub eksportowania danych z aplikacji planującej przejazdy. Uzyskiwanie raportów w formie plików Excel pozwala na skuteczną analizę jakości wykonywanej pracy. Tego typu funkcjonalności mogą przyczynić się nie tylko do usprawnienia pracy i przyspieszenia przejazdów, ale również do wygenerowania sporych oszczędności finansowych.

  • System raportowania jest pomocy w kontekście podsumowania pracy kierowców;
  • Uzyskiwanie dane pokazują ile zadań zostało zrealizowanych, a jaka liczba czeka jeszcze na wykonanie;
  • Statystyki dostępne w aplikacji pozwalają na zliczenie liczby kilometrów i oszacowanie kosztów pracy.

5. Możliwość ustalania zadań priorytetowych i pobocznych

Dużym minusem większości aplikacji do nawigowania jest brak możliwości ustawiania priorytetowych przejazdów. Pracownicy, którzy zajmują się np. dostarczaniem zamówień, bardzo często mają pogrupowane obowiązki ze względu na ich istotność. Dużym uproszczeniem pracy jest uzyskanie możliwości ustanawiania poszczególnych punktów: od najważniejszych, do tych mniej ważnych. Włączenie przejazdów priorytetowych, w takim przypadku, jest sygnowane w systemie, a kierowca wie, gdzie powinien udać się w pierwszej kolejności. Może się zdarzyć również tak, iż klienci nie są dostępni w określonych ramach czasowych, a kierowca nie jest w stanie zapamiętać, że osoba X odbiera przesyłki w godzinach 10:00-13:00, a klient Y jest dostępny wyłącznie w godzinach popołudniowych. Taka funkcjonalność aplikacji do wytaczania tras przejazdów i ich optymalizacji pozwala na znacznie szersze spojrzenie na proces transportu. Dopiero zyskując nowoczesne funkcjonalności, jest się w stanie stwierdzić, jak wiele aspektów działalności firmy kurierskiej, lokalu gastronomicznego, czy firmy zajmującej się gospodarowaniem odpadów może zostać uproszczonych.


Liczba znaków ze spacjami: 5186
Autor: Bartosz Tyrka

Kopiowanie i powielanie zabronione. Tekst jest chroniony prawami autorskimi.


Komentarze