Pelargonia pachnąca – wady i zalety

Geranium, czyli popularny anginowiec, to roślina przypisywana do rodziny bodziszkowatych. Nie należy jej mylić z tradycyjnym bodziszkiem, gdyż zdecydowanie więcej wspólnego ma z dobrze znaną pelargonią. Geranium jest rośliną uprawianą przede wszystkim ze względu na zapach, a także z uwagi na walory prozdrowotne liści. Ten wyjątkowy gatunek pelargonii jest prawdziwym rezerwuarem olejków eterycznych. Z drugiej zaś strony przeciwnicy hodowania tej rośliny podkreślają, że w niewielkich mieszkaniach trudno jest funkcjonować razem z pelargonią pachnącą. Ta, w sposób intensywny, uwalnia do powietrza pokaźne ilości olejów eterycznych.


źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/geranium-roślina-lekarstwo-zielony-4287012/


Choćby niewielki kontakt fizyczny z rośliną wyzwala proces wytwarzania silnego zapachu. Niewiele jest roślin domowych wywołujących tak skrajne opinie. Jak się okazuje, walory sensoryczne nie są jedyną kwestią sporną w kontekście tej rośliny. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze za i przeciw, dotyczące uprawiania geranium jako rośliny pokojowej. W jaki sposób geranium wpływa na zdrowie i dlaczego nie każdy powinien mieć z nią kontakt?

Skąd zainteresowanie geranium?

Anginka, jak zwykło się potocznie mówić o tej roślinie z gatunku geranium, jest delikatną rośliną do zastosowań wewnętrznych. Najlepiej rośnie w doniczkach, w których może się swobodnie zakorzeniać. Zazwyczaj wyrasta tylko jedna łodyga, która stanowi oś całej rośliny. To z niej wyrastają listki, które charakteryzują się ciekawym wyglądem i niecodziennym zapachem. Z daleka mogą one nieco przypominać dużą nać pietruszki, czy też imitować wygląd lubczyku. Z bliska zauważalne są już znaczne lepiej różnice w budowie strukturalnej liści. Można nawet stwierdzić, iż liście geranium posiadają ozdobny charakter. Są nieregularnie "powycinane", ząbkowane i porośnięte gęstym włosiem. Anginowiec jest doceniany ze względu na swój prozdrowotny wpływ. Intensywne olejki eteryczne koją zmysły, odprężają i odświeżają powietrze - o ile nie przesycimy ich w dawkowaniu. A w przypadku geranium wcale o to nie trudno. Mocny zapach liści jest dosyć charakterystyczny. Przypomina nieco różany aromat z dodatkiem cytrynowych nut. Dla jednym osób będzie to atrakcyjna woń, dla innych zaś zapach będzie wydawał się męczący i duszny.

Geranium - zalety

Hodowanie, wąchanie a nawet spożywanie liści geranium, w postaci naparów, nalewek czy suplementów ma wielu zwolenników. Roślina ma charakterystykę leczniczą - łagodzi ból, niweluje infekcje, pomaga w przeziębieniu. Choć w dzisiejszych domostwach pelargonia pachnąca nie jest już tak popularna jak chociażby kilkadziesiąt lat temu, to wciąż gdzieniegdzie można ją podziwiać. Doceniana jest także za walory wizualne: kwiaty anginki są bardzo ładne, choć nie tak wydatne jak w zwykłych pelargoniach balkonowych. Jakie plusy będzie miała zatem wegetacja geranium w naszym mieszkaniu?

Walory przeciwanginowe geranium

Charakterystyka lecznicza geranium jest bardzo szeroka. Roślinę wykorzystuje się jako składnik olejów, nalewek i innych suplementów, wspomagających funkcjonowanie organizmu. Nieprzypadkowa jest także jedna z nazw pelargonii pachnącej - anginka. Stosuje się ją bowiem w przypadku ciężkich przeziębień, stanów anginy, mocnych bólów głowy, zapaleń gardła, czy ucha. Geranium jest bez wątpienia rośliną leczniczą, która od wieków była chętnie wykorzystywana jako łatwo dostępny środek medyczny. Anginka, dzięki bogatym składnikom mineralnym i witaminom, zawartym w listkach, wzmacnia odporność i pokonuje szkodliwe patogeny. Najczęściej stosuje się napary z geranium, ale coraz częściej można także spotkać wygodne tabletki w formie suplementu, zawierające wyciąg z naturalnych, młodych listków pelargonii pachnącej.

Aromaterapia i wsparcie dla skóry

Mocny aromat, który wydobywa się przy pocieraniu listków pelargonii, działa kojąco, uspokajająco i rozluźniająco. Inhalacja zapachem geranium polecana jest dla osób borykających się z problemami nerwowymi. Wykazano, że systematyczne wdychanie aromatu geranium działa długofalowo, skutecznie obniżając ciśnienie tętnicze. Inhalacja reguluje tempo oddychania, zmniejsza zatem tętno, niweluje stany zdenerwowania. Co ciekawe, listki geranium stosowane są także w kosmetologii. Wyciąg z młodej rośliny jest cennym składnikiem kremów nawilżających do ciała. Anginka wspiera skórę w przypadku występowania trudnych do zwalczenia zmian trądzikowych, niepożądanych wyprysków i innych problemów skórnych.

Działanie zwalczające mikroby i nerwobóle

Roślina rozluźnia ciało, powodując, że napady nerwobólowe występują rzadziej. Najlepsze efekty zauważane są przy doustnym podawaniu naparów w geranium. Wykonanie takiego napoju jest bardzo proste: wystarczy przegotowana, gorąca woda i kilka świeżych listków pelargonii pachnącej. Mieszankę można uzupełnić przyprawami: częstą praktyką jest dodawanie laski cynamonu do naparu. Można także wykorzystać zwykłą herbatę, której to anginka zmienia w pewnym stopniu aromat, dostarczając nowych doznań smakowych. Geranium może być wykorzystywana także w farmacji do produkcji leków i suplementów zwalczających wirusy i bakterie. Geranium bywa także określana jako lek na stres. Intensywny aromat listków może jednak nie każdemu przypaść do gustu, dlatego przed zakupieniem rośliny doniczkowej warto sprawdzić, czy olejki eteryczne nie będą dla nas zbytnio męczące.

Geranium - wady

Anginka jest rośliną, która ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ogromne właściwości zdrowotne ustępują wygodzie, gdyż wspomniany wcześniej aromat może być dla wielu osób nie do zniesienia. Geranium, po kilku latach wegetacji, praktycznie przestaje kwitnąć. Jest to roślina termoindukcyjna, która do prawidłowego wzrostu potrzebuje chłodnych dni. Może się zatem okazać, że w naszym domu nie zakwitnie w ogóle. Niestety, geranium jest także silnym alergenem, przez co osoby z nadwrażliwością i alergiami na rośliny nie powinny korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Preparaty z geranium nie dla każdego

Zazwyczaj w drugim lub trzecim sezonie kwitnienia kwiatostan geranium staje się znacznie mniej imponujący, niż było to na samym początku. Anginka jest rośliną długowieczną, jednakże wraz z czasem traci na swojej estetyce. Stąd też po kilku latach często wymieniana jest na nowy egzemplarz, który prezentuje się znacznie lepiej. Produktów leczniczych, wykonanych na bazie anginki, nie powinny stosować kobiety w ciąży. Ekstrakt z liści nie jest także polecany dla dzieci i osób nadwrażliwych na światło słoneczne.


Liczba znaków ze spacjami (bez źródeł): 6435


Kopiowanie i powielanie zabronione. Tekst jest chroniony prawami autorskimi.

Komentarze