Współczesne grupy i organizacje terrorystyczne: Tamilskie Tygrysy

Wstęp

 

Analizując konflikty wewnętrzne w różnych państwa świata można dojść do wniosku, że bardzo często skutkują one poważnym zachwianiem się sytuacji politycznej, ekonomicznej czy społecznej w wybranym regionie. Dobitnym przykładem takiej zależności jest walka dwóch narodów na wyspie Cejlon, która pogrążyła kraj w głębokiej recesji. Sri Lanka na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku przeżywała dynamiczny rozkwit gospodarczy. Była wówczas jednym z najlepiej prosperujących krajów w tej części Azji. Korzystną sytuację ekonomiczną przerwała wojna domowa, która wybuchła w 1983 roku. Skutki konfliktu pomiędzy Syngalezami i Tamilami odczuwalne są na Cejlonie do dziś. Sri Lanka była do niedawna zaliczana do grona państw słabo rozwiniętych. Obecnie, po ustaniu najintensywniejszych konfliktów wewnętrznych, wyspiarskie państwo zdaje się podnosić z kryzysu. Z danych Banku światowego wynika, że w 1990 roku PKB per capita PPP wynosiło w tym kraju nieco ponad 2300 dolarów. W 2017 było to już ponad 12 800 dolarów, a więc nastąpił ponad pięciokrotny wzrost wskaźnika w stosunku do porównywanego okresu[1].



źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/sri-lanka-cejlon-herbata-334437/

 

Geneza napięć

 

Genezy działalności Tamilskich Tygrysów należy upatrywać w uwarunkowaniach historycznych, polaryzujących dwa narody zamieszkujące wyspę Cejlon. Syngalezi, stanowiący do dziś większą część mieszkańców Sri Lanki, od dziesiątek lat rywalizowali o wpływy polityczne z Tamilami. Kością niezgody, oprócz zwykłej chęci dominacji, były i są kwestie wyznawanej religii czy języka, jakimi posługują się obie społeczności. Syngalezi zamieszkują głównie południową część wyspy, władają językiem syngaleskim z rodziny języków indoaryjskich, a wyznawaną przez nich religią (w większości) jest buddyzm. Tamilowie to naród zamieszkujący północną część wyspy – posługują się językiem tamilskim, z rodziny drawidyjskiej, a ich główną religią jest hinduizm[2].

Zarządzenia prezydenta Solomona Bandaranaike, które wchodziły w życie od 1948 roku, dotyczyły przede wszystkim kwestii przywrócenia Syngalezom ich pierwotnej, uprzywilejowanej pozycji. W czasach kolonizacyjnych Cejlon zostawał pod panowaniem Anglików. Ci zaś priorytetowo traktowali Tamilów, mimo, iż stanowili oni jedynie kilkanaście procent wszystkich mieszkańców wyspy. Sytuacja na Sri Lance po zakończeniu się II Wojny Światowej uległa jednak znacznym zmianom. Wprowadzono szereg aktów prawnych, dyskryminujących kilkumilionową społeczność Tamilów. Jednym z najbardziej dotkliwych zarządzeń dla północnej części mieszkańców było usunięcie statusu języka państwowego dla języka tamilskiego. Choć ten akt prawny dzisiaj już nie obowiązuje, to wciąż funkcjonują inne zarządzenia, poruszające kwestie m.in. oświaty. Według zaleceń rządu we wszystkich państwowych szkołach obowiązuje nakaz nauczani historii Sri Lanki, która faworyzuje Syngalezów a Tamilów prezentuje w negatywnym świetle. Tamilowie mają trudniejszy dostęp do studiów. Ma to związek z decyzją rządu Sri Lanki, która wprowadziła limity na uniwersytetach dla tamilskich studentów. Sytuacja komplikowała się i zaogniała, co dało wyraz w wybuchu wojny domowej w 1983 roku[3].

 

Historia organizacji

 

Wojna domowa, która wybuchła na Cejlonie w 1983 roku, była de facto konfliktem pomiędzy rządem lankijskim a stroną Tamilskich Tygrysów. Nowe Tamilskie Tygrysy, bo tak brzmiała ich pierwotna nazwa, powstały 22 maja 1972 roku. Niespełna cztery lata później organizacja została przemianowana na Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE) i tą nazwą grupa posługiwała się do końca jej oficjalnego istnienia. Wraz z upływem lat organizacja intensyfikowała swoje działania. Najbardziej wydatne działania miały swój początek 23 lipca 1983 roku. Wówczas wojownicy LTTE podczas ataku na patrol armii lankijskiej zabili ponad trzynastu żołnierzy. Wojska rządowe w odpowiedzi na masakrę przystąpiły do ofensywy przeciwko Tamilom. Akcję terrorystyczną nazwano „Piątkiem Tygrysów”. Był to oficjalny początek wojny domowej pomiędzy dwoma stronami. Konflikt jeszcze w latach osiemdziesiątych objął północ i większą część wschodniego wybrzeża Sri Lanki[4].

Wojna pochłonęła ponad 70 tysięcy ofiar. Jej zakończenie w 2009 roku zostało różnie zinterpretowane przez obie strony konfliktu. Według lankijskiego rządu wojna zakończyła się wraz z zabiciem Velupillaia Prabhakarana. Był on głównym przywódcą Tamilskich Tygrysów. Pełnił ponadto rolę nominalnego przywódcy państwa Ilam, które nie było uznawane przez społeczność międzynarodową, ale nie było też pod kontrolą rządu Sri Lanki. Porażka w wojnie domowej nie została jednak przyjęta przez przegranych. Rzecznik Tygrysów Selvarajah Pathmanathan stwierdził, że jest to jedynie tymczasowe zawieszenie broni[5].

Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu nie były jedyną organizacją, walczącą o tamilską dominację na wyspie. W latach osiemdziesiątych funkcjonowały także m.in. Ludowy Front Wyzwolenia Ilamu, Organizacja Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu czy Rewolucyjna Organizacja Studentów Ilamu. W 1985 roku większość tych organizacji połączyło siły i wraz z Tygrysami utworzyły Narodowy Front Wyzwolenia Ilamu. Koalicja nie trwała jednak długo – już rok później Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu opuściły sojusz i wzięły sprawy „we własne ręce”. Kością niezgody były nie tylko kwestie dowódcze, ale również i podział finansowania, napływającego z zagranicy. Niewiadomą pozostawała także kwestia inwigilacji szpiegowskiej przez stronę indyjską, co położyło kres współpracy poszczególnych organizacji tamilskich w ramach komitywy[6].

 

Struktury i liczebność

 

Głównym dowódcą Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu był Vellupillai Prabhakaran. Posiadał on swoich zastępców: szefa wywiadu Pottu Ammana i dowódców poszczególnych sekcji bojowych. Strukturę samej organizacji można podzielić na dwie części. Pierwszą stanowi obszar wojskowy, w skład którego wchodziły cztery grupy o różnej charakterystyce. Były to: oddziały marynarki, czyli Morskie Tygrysy; lotnictwo, czyli Tygrysy Powietrzne; grupa samobójcza, czyli Czarne Tygrysy oraz oddział kobiecy, czyli Ptaki Wolności. Drugą częścią organizacji były struktury polityczne, a w nich: wywiad, biuro polityczne oraz sekretariat międzynarodowy[7].

Morskie Tygrysy były kluczowe z punktu widzenia geograficznego. Ilam, czyli państwo, o którego utworzenie walczyła organizacja Tamilskie Tygrysy, rozciągało się wzdłuż cejlońskiego wybrzeża. Przykładano wielką wagę do tego typów oddziałów zbrojnych. Uważano bowiem, że siła na morzach będzie gwarantem siły na lądzie. Miało to pozwolić na przełamanie linii wroga i (w przyszłości) odzyskanie terenów lądowych. Według analiz Centrum Strategicznego Szkoły Polityki i Spraw Zagranicznych im. W. Wilsona, Morskie Tygrysy zniszczyły od 30 do 50% przybrzeżnej floty Sri Lanki. Spektakularnym sukcesem była operacja z 2000 roku nazwana Przesmyk Słoni, kiedy ataki z morza były zsynchronizowane z walką na lądzie. W kwietniu 2000 roku podczas operacji Nieprzerwana Fala partyzanci zajęli jedyną drogę lądową na półwysep Dżafna[8].

Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu posiadały profesjonalne siły lotnicze. Są do tej pory jedyną organizacją partyzancką na świecie, która dysponowała własnym lotnictwem. Pierwszego nalotu Tygrysy dokonały w marcu 2007 roku. Skutkiem akcji była śmierć trzech żołnierzy, którzy przebywali w bazie wojskowej pod Kolombo. 27 lutego 2007 roku Tygrysy ostrzelały rakietami samolot i helikoptery, które znajdowały się na lotnisku w Batticaloa na wschodzie wyspy. Na ich pokładzie znajdowali się ambasadorowie USA i Włoch[9].

Najbardziej zaktywizowaną bojową częścią Tygrysów były oddziały samobójców. Miały one typowo terrorystyczny charakter. Do grupy należały zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W wyniku działalności Czarnych Tygrysów zginęło ponad trzysta osób. Cieszyli się oni największym uznaniem w społeczeństwie. Stawiano im pomniki, rodzinom wypłacano sowite pensje. Działali nie tylko na lądzie, ale także i na innych płaszczyznach. Oprócz Al-Kaidy to właśnie LTTE było jedyną organizacją posiadającą samobójcze jednostki pływające. Z czasem spektrum obowiązków Czarnych Tygrysów zostało poszerzone – dokonywały one także internetowych akcji terrorystycznych, np. 1 sierpnia 1997 roku zaatakowali sieci komputerowe ambasad Sri Lanki na całym świecie[10].

Udział kobiet był związany początkowo z zabezpieczeniem sanitarnym udzielanym na polach bitwy. Z czasem jednak liczba śmierci oraz ilość aresztowań tamilskich działaczy była na tyle duża, iż Tygrysy zaczęły wysyłać na front kobiety. Tworzyły one własne plany bojowe, własne obozy, w których stacjonowały. Bojowe motywacje kobiet bywały różne. Targała nimi chęć zemsty, wyrwania się z biedy. Organizacja była alternatywą wobec konieczności wyjścia za mąż. Udział procentowy kobiet w armii tamilskiej był bardzo duży. W 2003 roku kobiety stanowiły już prawie połowę Tygrysów. Żeńskie oddziały tamilskie nazywane są Ptakami Wolności. Kobiety w 2003 roku obsadzały dwa pułki piechoty, pułk przeciwlotniczy, medyczny, mechaniczny, polityczny oraz kobiece oddziały Czarnych Tygrysów. Kobiety, które wstępowały w szeregi Tygrysów musiały przyjąć nowe imię. Inspiracją bywały zwroty z użyciem słowa „tamil”, które podkreślały patriotyzm bojowniczek[11].

Źródła nie są jednoznaczne, jeżeli chodzi o liczbę członków LTTE na przestrzeni lat. Dane, przedstawione na oficjalnej stronie internetowej organizacji wskazywały, iż w najbardziej prominentnym momencie funkcjonowania Tygrysów liczba członków wynosiła nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Ponadto kadra pomocnicza wynosiła 15 tysięcy osób, kadra podstawowa 4,5 tysiąca osób. Dodatkowo doliczyć należy kilka tysięcy członków, funkcjonujących w ramach Czarnych Tygrysów czy oddziałów morskich. Dane te jednak nie są obiektywne i najprawdopodobniej są mocno zawyżone. Nie można jednoznacznie określić prawidłowej liczebności Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu[12].

 

Ideologia

 

LTTE była samozwańczą organizacją wyzwolenia narodowego, której głównym celem było ustanowienie niezależnego państwa tamilskiego. Nacjonalizm tamilski był główną podstawą jego ideologii. LTTE było także inspirowane wpływem indyjskich bojowników o wolność. Organizacja zaprzeczała byciu ruchem separatystycznym i postrzegała siebie jako walczącą o samostanowienie. Chociaż większość Tygrysów była Hindusami, LTTE była organizacją jawnie świecką; religia czasami pojawiała się jednak w tle. 12 maja 1987 roku oddziały LTTE zaatakowały miasto Anuradhapura, gdzie znajduje się święte dla buddystów drzewo (jedno z najcenniejszych miejsc na całej wyspie). Podczas ataku zginęło ponad 60 cywilów. Akcja Tygrysów była odwetem za działania rządu, który kilka miesięcy wcześniej z  wykorzystaniem lotnictwa zrzucił nad wioskami tamilskimi beczki z fekaliami. Takie zanieczyszczenia, zgodnie z zasadami religijnymi, wielu hindusów uznaje za gorsze od śmierci. LTTE przedstawiła się jako socjalistyczny ruch rewolucyjny dążący do powszechnych zmian w społeczeństwie tamilskim. Wzywano do zniesienia dyskryminacji kastowej i poparcia dla wyzwolenia kobiet. Prabhakaran opisał swoją filozofię polityczną jako „rewolucyjny socjalizm”, którego celem jest stworzenie „egalitarnego społeczeństwa”. W kwestiach ekonomicznych postulowano otwartą gospodarkę rynkową. Była one jednak na dalszym miejscu – w pierwszej kolejności walczono o samostanowienie jako podstawę niepodległego państwa. Jednym z założeń ideologicznych LTTE Była równość płci. Wiele kobiet doceniało Prabhakarana za to, że dał im szansę na wykazanie ich możliwości na polu walki. Pokazał im nowe życie bez nakazów i zakazów, wymuszonych przez tradycję[13].

 

Najważniejsze ataki

 

LTTE przeprowadziło wiele, w większości udanych, zamachów na przedstawicieli indyjskiego i lankijskiego rządu. Liczba wszystkich ataków jest bardzo duża i ciężka do dokładnego oszacowania. Można wyróżnić jednak zamachy, któe miały najpoważniejsze skutki. 21 maja 1991 roku, w Sriperumbudur niedaleko Chennai został zamordowany premier Indii Rajiv Gandhi. Zamachu dokonało kobiece skrzydło Czarnych Tygrysów podczas wiecu wyborczego. Terrorystka samobójczyni, która założyła Gandhiemu na szyje girlandę kwiatów, zdetonowała ładunek wybuchowy, który miała na sobie. W maju 1993 w wyniku zamachu zginął prezydent Ranasinghe Premadasa, a w 1994 roku zabito kandydata na prezydenta Gamini Dissanayake. W 2000 roku LTTE dokonało zamachu, w którym zginął minister transportu Clement V. Gunartna oraz 21 innych osób. W 2005 roku zabito ministra spraw zagranicznych. Nie uratowało go nawet pochodzenie etniczne – był on Tamilem, postrzeganym jednak jako zdrajca. W październiku 2008 przeprowadzono zamach na byłego generała wojsk rządowych, Janakę Perera. W ataku samobójczym zginęło 27 osób, w tym generał i jego żona. W sumie LTTE przyczyniło się do śmierci wielu ważnych polityków Sri Lanki. Mordowano liderów partii politycznych, ministrów, członków parlamentu, członków rad wojewódzkich czy organizatorów partii politycznych[14].

 

Powiązania i wsparcie zagraniczne

 

Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu mogły przez dziesiątki lat prężnie funkcjonować dzięki szerokim źródłom finansowania. Podstawowymi środkami były darowizny od tamilskich emigrantów, zamieszkujących Indie, Australię i inne części świata. Dużą część pieniędzy pochodziła od diaspory tamilskiej zamieszkującej Szwajcarię, USA czy Kanadę. Szacuje się, że ponad 70% budżetu Tygrysów stanowiły źródła zagraniczne. LTTE utrzymywała się także dzięki nieruchomościom na całym świecie, które zapewniały im stałe źródło dochodu. Część finansów pochodziła ze sprzedaży broni, wymuszeń, transportu oraz podatków, ściąganych na terenach kontrolowanych przez organizację. Roczne dochody Tamilskich Tygrysów szacowano na ok. 200-300 milionów dolarów przed klęską militarną w 2009 roku. W 2006 roku Unia Europejska zadecydowała o wpisaniu na swą listę organizacji terrorystycznych. Skutkowało to m.in. zamrożeniem zasobów finansowych i innych aktywów organizacji LTTE znajdujących się w krajach UE. W 2008 roku siły rządowe zajęły szlaki, którymi docierało zaopatrzenie do leżącego na północy Cejlonu miasta Jaffna. Ówczesne odcięcie rebeliantom lokalnych dróg zaopatrzenia skomplikowało znacznie sytuację finansową i zaopatrzeniową Tygrysów, co obnażyło i uwydatniło słabości organizacji[15].

Od sierpnia 1983 do maja 1987 roku Indie, za pośrednictwem swojej agencji wywiadowczej Research and Analysis Wing (RAW), zapewniały broń, szkolenia i wsparcie finansowe do sześciu grup powstańczych Tamilów na Sri Lance, w tym LTTE. W tym okresie w Indiach założono 32 obozy, w których szkolono 495 powstańców LTTE. Zakup broni i działalność transportowa LTTE były w większości tajne. Przed 1983 r. Sprowadzała broń głównie z Afganistanu przez granicę indyjsko-pakistańską . Materiały wybuchowe kupowano na rynkach prywatnym w Indiach. W listopadzie 1994 r. LTTE była w stanie zakupić 60 ton materiałów wybuchowych z zakładu chemicznego na Ukrainie. Płatności za materiały wybuchowe dokonywano z konta Citibank w Singapurze. Od końca 1997 roku Korea Północna stała się głównym krajem dostarczającym broń, amunicję i materiały wybuchowe dla LTTE. Ostatnia dostawa broni LTTE miała miejsce w marcu 2009 roku, pod koniec wojny. Statek handlowy Princess Iswari przepłynął z Indonezji do Korei Północnej pod dowództwem kapitana Kamalraja Kandasamy. Załadowano na niego broń i udano się w podróż morską do Sri Lanki. Z powodu blokad morskich, ustanowionych przez marynarkę wojenną Sri Lanki, statek nie mógł dotrzeć do jej wybrzeży. Broń, znajdującą się na pokładzie statku, wyrzucono do morza[16].

 

Wnioski

 

Metody działań Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu wskazują na to, że można traktować ich jako organizację terrorystyczną. Zdania co do stanu faktycznego są jednak podzielone. Lider LTTE Prabhakaran kwestionował terrorystyczne określenie swojej organizacji, twierdząc, że społeczność międzynarodowa była pod wpływem „fałszywej propagandy” państwa Sri Lanki i powiedział, że nie ma spójnej definicji pojęcia terroryzmu. Utrzymywał również, że LTTE jest organizacją narodowowyzwoleńczą walczącą z „terroryzmem państwowym” i „uciskiem rasistowskim”. 8 października 1997 roku Departament Stanu USA wskazał ją jako organizację terrorystyczną. Oprócz Stanów Zjednoczonych taką opinię podtrzymują obecnie 32 państwa, w tym m.in. Indie, Wielka Brytania, Kanada. Karen Parker , prawniczka specjalizująca się w prawach człowieka i prawie humanitarnym, argumentowała, że ​​LTTE nie jest organizacją terrorystyczną, ale „siłą zbrojną w wojnie z rządem Sri Lanki”. Scharakteryzowała wojnę prowadzoną przez LTTE jako „wojnę o wyzwolenie narodowe w wykonaniu prawa do samostanowienia”. Ataki realizowane przez PTTE miały bez wątpienia charakter terrorystyczny, choć były przeprowadzane w słusznych dla Tamilów celach – pytanie jednak, czy cel zawsze uświęca środki?



[1] GDP per capita, PPP (current international $) Sri Lanka, https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?locations=LK [dostęp: 19.10.2020 r.].

[2] A. Jaskólska, Działalność Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, część I, http://www.polska-azja.pl/dzialalnosc-tygrysow-wyzwolenia-tamilskiego-ilamu-a-sytuacja-polityczno-spoleczna-na-sri-lance-czesc-i/ [dostęp: 19.10.2020 r.].

[3] S. Guliński, Tygrysy w natarciu, „Tygodnik Powszechny”, nr 10, z dn. 10.03.07, s. 7.

[4] The Tamil Tigers' long fight explained, https://edition.cnn.com/2009/WORLD/asiapcf/05/18/sri.lanka.conflict.explainer/index.html [dostęp: 19.10.2020 r.].

[5] Tygrysy składają broń, https://tvn24.pl/swiat/tygrysy-skladaja-bron-ra95967-3730129 [dostęp: 19.10.2020 r.].

[6] Tamil Militant Groups, http://countrystudies.us/sri-lanka/72.htm [dostęp: 19.10.2020 r.].

[7] W. Jagielski, Wódz Tamilskich Tygrysów nie żyje, https://wyborcza.pl/1,75399,6621314,Wodz_Tamilskich_Tygrysow_nie_zyje.html [dostęp: 19.10.2020 r.].

[8] A. Jaskólska, Działalność Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, część II, http://www.polska-azja.pl/dzialalnosc-tygrysow-wyzwolenia-tamilskiego-ilamu-czesc-ii-struktura/#_ftn37 [dostęp: 19.10.2020 r.].

[9] R. Guha, India after Gandhi, New Delhi 2007, s. 605-625.

[10] K, Kęciek, Najgroźniejsi kamikadze świata, „Tygodnik Przegląd”, luty 9, 2003.

[11] J. Tomasiewicz, Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 332-333.

[12] T. Wróbel, Kurs na zderzenie, „Polska Zbrojna”, nr 5 (471).

[13] Velupillai Prabhakaran, https://www.irishtimes.com/news/velupillai-prabhakaran-1.769628 [dostęp: 19.10.2020 r.].

[14] A. Jaskólska, Działalność Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, część III, http://www.polska-azja.pl/dzialalnosc-tygrysow-wyzwolenia-tamilskiego-ilamu-czesc-iii-dzialalnosc-po-1983-r/ [dostęp: 19.10.2020 r.].

[15] Tamilskie Tygrysy to terroryści, https://www.wprost.pl/swiat/90950/Tamilskie-Tygrysy-to-terrorysci.html [dostęp: 19.10.2020 r.].

[16] Sri Lanka Navy destroy three LTTE ships and demolish their arms shipment capabilities, https://web.archive.org/web/20071026220806/http://www.navy.lk/index.php?id=410 [dostęp: 19.10.2020 r.].


Liczba znaków ze spacjami (bez źródeł): 15585
Autor: Bartosz Tyrka


Kopiowanie i powielanie zabronione. Tekst jest chroniony prawami autorskimi.

Komentarze