Człowiek, który od zarania dziejów jest przyzwyczajony do środowiska przyrodniczego, najlepiej czuje się w sąsiedztwie natury. Dziś, mimo pędu świata, wciąż możliwe jest poznanie wyjątkowości otaczającej nas przestrzeni. Coraz więcej osób decyduje się na budowę drewnianych domków, których konstrukcja wpisuje się w ekologiczny trend. Życie w domu skonstruowanym z drewna pozwala na docenienie piękna i bliskości natury. Drewno jest materiałem żywym, który warto poznać i zrozumieć, ale o który również trzeba się koniecznie troszczyć.
Ochrona i pielęgnacja domu z drewna. Czy to trudne?
Choć może wydawać się to nieco szokujące, ale drewno jest jednym z najodporniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych w konstruowaniu domów. Do dziś, podążając wiejskimi traktami, uświadczymy wiele starych domów, wykonanych w całości z drewna. Szczególnym przykładem wytrzymałości drewnianych konstrukcji jest norweski Kościół klepkowy z Gol, który dzięki odpowiedniej konserwacji przetrwał ponad 800 lat w nienaruszonym stanie. Choć nie jest już eksploatowany, to siłę drewna wciąż można podziwiać w Norweskim Muzeum Ludowym w Oslo. Ówcześnie do pielęgnacji drewna wykorzystywano jedynie naturalne substancje, które były dostępne w kraju fiordów. Mimo braku dostępu do specjalistycznych substancji impregnujących, kościół z Gol dobrze zniósł próbę czasu. Tajemnica długowieczności kościoła klepkowego tkwi nie tylko w systematycznej pielęgnacji, ale również i w przemyślanym projekcie konstrukcyjnym. Także dziś jest to niezwykle ważna kwestia w kontekście budowania drewnianych domostw. Dom drewniany, zbudowany zgodnie z profesjonalnym projektem, będzie służył przez znacznie dłuższy czas. Co więcej, obecne rozwiązania dotyczące wykończenia oraz konserwacji drewna są nieporównywalnie wydajniejsze niż jeszcze te sprzed kilkunastu lat. Prawidłowo wykonany budynek służyć będzie przez dziesiątki lat, bez konieczności przeprowadzania specjalnych obróbek materiału.
Drewniany dom może być narażony na negatywne czynniki
W czym tkwi sekret żywotności drewna? Jest ono naturalnym surowcem chętnie adsorbującym wodę. Na powierzchni materiału cały czas zachodzą procesy wchłaniania oraz oddawania wilgoci. Wymaga to od użytkownika naniesienia specjalnych warstw ochronnych, izolujących drewno od bezpośredniego kontaktu z parą wodną. Brak dbałości o impregnację drewna może poskutkować niepożądanym rozwojem grzybów i drobnoustrojów. Nierzadko zdarza się, że mimo starań domowników budynek cały czas odczuwa negatywne skutki wnikania wody. Jeśli poziom wilgotności drewna przekroczy 20%, to w rogach konstrukcji pojawiają się wilgotne miejsca, a gdzieniegdzie narasta pleśń. Taki stan rzeczy może być spowodowany także wadami konstrukcyjnymi domu, przez które w niektórych warstwach budynku odnotowywane są wyższe poziomy wilgotności, a wentylowanie pomieszczenia nie przyczynia się do poprawy sytuacji.
Wśród innych zagrożeń dotyczących stabilności drewnianych konstrukcji zalicza się także bezpośrednie działanie strumieni wody. Kontakt drewna ze stojącą wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych, lub śniegiem, jeszcze na poziomie stawiania konstrukcji, może skutkować zawilgoceniami przyczyniającymi się do powstawania narostów pleśni i grzybów. Dom z drewna, oprócz posiadania przemyślanej konstrukcji, musi być także instalowany w odpowiednich warunkach pogodowych.
Substancje konserwujące i dobre praktyki. Prawidłowe dbanie o drewniany dom
Prawidłowa konserwacja drewnianej konstrukcji to absolutna podstawa, bezpośrednio przekładająca się na dłuższą żywotność domu. Wśród naturalnych specyfików wykorzystywanych do impregnacji drewna wymienia się m.in. olej lniany - ma on dobre właściwości kryjące, nawilża powierzchnię i wnika w jej głąb, nie ulegając łuszczeniu się. Nie wszystkie oleje lniane są jednak korzystne dla drewna, niektóre z nich mogą wspomagać rozwój pleśni. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na skład preparatów dostępnych w sklepach budowlanych.
O drewniany dom trzeba zadbać nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Stale użytkowany dom drewniany będzie zawsze w najlepszym stanie. Konstrukcja budynku "żyje" wraz z domownikami. Wymiana ciepłego powietrza przez ściany reguluje poziom wilgotności i mikroklimat w pomieszczeniach. Korzystając z domu sporadycznie, np. jeśli jest to dom letniskowy, użytkowany wyłącznie przez kilkadziesiąt dni w roku, wymagane jest zadbanie o systematyczne wietrzenie i ogrzewanie pomieszczeń. Domy letniskowe, w okresie zimowym, powinny być ogrzewane przynajmniej dwukrotnie na sezon. Zbagatelizowanie tego kroku przyczyni się do wzrostu poziomu wilgotność i zwiększenia ryzyka rozwoju grzybni. Jeśli nie jesteśmy w stanie systematycznie odwiedzać dom, można również zastosować różne systemy grzewcze, utrzymujące temperaturę wnętrza na właściwym poziomie.
Klimat, wygląd i urok. Upływ czasu to charakter drewna
Wraz z upływem czasu drewniana konstrukcja będzie ulegać przebarwieniom i zmianie właściwości. Deski mogą stać się mniej błyszczące, bardziej matowe i szorstkie. Starzenie się drewna jest naturalnym procesem i jest nierozerwalnie związane cechą materiału. Zszarzałe drewno może się jednak starzeć pięknie by być później wykorzystane jako część nowoczesnych elewacji budynków czy elementów dekoracyjnych. Choć starzenie się dotyczy wszystkich rodzajów drewna, to każdy typ odmiennie znosi próbę czasu Proces starzenia drewna można jednak znacząco ograniczyć. Głównym czynnikiem oddziałującym na powierzchnię drewna jest światło słoneczne. Aby temu zapobiec, warto stosować środki chroniące drewno przed negatywnym działaniem promieniowania UV.
Komentarze
Prześlij komentarz